Madrid
Madrid, Spanyolország fővárosa a félsziget középső fennsíkján, az ún. Meseta Central-on helyezkedik el, lakosainak száma pedig közel 3 és fél millió (vonzáskörzetében 6 millió fő). De ezeket az adatokat – és még sok más információt – megtalálhatjátok a magyar nyelvű wikipédián is, mi a következő néhány bekezdésben inkább azoknak a futballbarátoknak és Atlético szurkolóknak szeretnénk hasznos tanácsokkal segíteni, akik még nem jártak Madridban illetve a Vicente Calderón Stadionban.
Ahhoz, hogy elérhető közelségbe kerüljön a város jelképe, az Atlético címerében is megtalálható oso y el madroño (a medve és az eperfa), valahogy el kell jutnunk Madridba. Mivel a Budapest – Madrid távolság több mint 2000 kilométere elég jelentős, legkényelmesebben repülővel utazhatunk. Ferihegyről a Malév illetve a Wizzair is indít közvetlen járatokat a madridi Barajasra, és ha időben foglalunk jegyet, 20-30 ezer forint körüli összegből is megjárhatjuk az Ibériai-félszigetet.
A Barajas Repülőtér, Európa legnagyobb légikikötőinek egyike, a városon kívül található, ugyanakkor a 12 metróvonalnak köszönhetően körülbelül 50 perces utazással már bent lehetünk a városközpontban. Noha elsőre ijesztőnek tűnik, a madridi metró könnyen áttekinthető, jól kitáblázott labirintusa igen praktikus módja az utazásnak. De azért nem árt beszerezni egy metró útvonal térképet, amit ha beértek a Barajasról a metróállomásra, a szemben lévő infós standnál, vagy a mellette lévő jegypénztárnál ingyen kérhettek. Itt érdemes egyből megvenni a vonaljegyet is. Bár a vonaljegy csupán 1 euró (amelyet felszíntől-felszínig, tehát akár számos átszállással is használhatsz, akár egész napot is a metróban töltve), érdemes több napos abono turístico-t (turistabérletet), vagy 10 alkalmas jegyet váltani. Ez utóbbi gazdaságos is, mint egyenként venni a jegyeket, a 10 alkalmas gyűjtőjegy legutóbbi utazásaink során mindössze 7-8 euró körül mozgott. Nagyon fontos, hogy amint kiértek, vegyetek egy úgynevezett reptéri kiegészítő jegyet (ezt suplemento aeropuerto néven árulják). Ez mindössze 1 euró és azért fontos, mert enélkül nem tudtok átlépni a reptéri kapun a metró terlületére, valamint visszafele is szükség lesz ugyanígy erre, hogy a metróállomásról kilépve be tudjatok lépni a reülőtér területére. A legegyszerűbb, hogy egyből vesztek kettőt a vonaljegyek mellé (egyet oda, egyet a visszaútra), és nincs vele több baj. De ha mégsem, hát bármelyik jegyárusnál tudtok venni potom 1 euróért. Itt egy metrótérkép, jó tanács az utazásnál, hogy ahová mentek, az átszállásoknál mindig a vonal végállomását nézzétek, mert az van kitáblázva az iránymutatásoknál az átszálló helyeken. De sokat segítenek a metróvonal színei és számai.
Ha megtaláltuk a szállásunkat, itt az ideje látnunk is valamit! Noha az interneten (wikipédia és társai) vagy a Lonely Planetben számtalan kulturális ínyencfalatot kínálnak, be kell vallani, Madrid nem tartozik Európa elbűvölő szépségű városai közé, amely leginkább a hegyek/folyó hiányának, illetve annak köszönhető, hogy a XVI. századik Madrid csupán egy kasztíliai kisváros volt, amelyet II. Fülöp nevezett ki fővárossá 1561-ben. Ennek ellenére Madrid hangulata még a legszkeptikusabb párizsi fanyalgókat is elvarázsolja. A madridiak kedvessége, jókedve és nyüzsgő mediterrán természete meghatározó élmény, hiszen Madridot voltaképpen nem is annyira látni, mint inkább érezni kell. Itt mindig történik valami, az utcákon hömpölyög a tömeg, a bárok tele vannak beszélgető vagy éppen hevesen vitatkozó spanyolokkal, az éjszakai élet pedig a legjobb európai nagyvárosokéval vetekszik. A kulcsszó valószínűleg az, hogy a spanyol fővárosban mindenki megtalálja a számításait, kezdve a családosok számára oázis-szerű hatalmas parkoktól (Retiro), a múzeumokon át (Prado, Reina Sofía), egészen az éjszakai tivornyákig (Malasaña negyed). És természetesen ott van még a futball is.
Bár sokan azt gondolják, a Real Madrid – a világ leghíresebb és legsikeresebb csapata, blablabla – egyeduralkodónak számít a város futballéletében, ez közel sem igaz. Madrid jelentős, ha nem nagyobbik része piros-fehér, és többen úgy tartják, egy igazi, tősgyökeres madridi nem is lehet más, mint Atleti szurkoló. Mivel a két csapat szurkolótábora “saját” szökőkúttal is rendelkezik, a rivalizálás szimbolikája szinte elképesztő. A Prado Múzeumtól nem messze, a Paseo del Prado-n található a Neptuno szökőkútja, amely az Atlético hívek zarándokhelye minden kupagyőzelem alkalmával. Ha pedig a legkönnyebben szeretnénk a stadionhoz eljutni, azt az 5-ös (zöld) metróval tehetjük meg. A központi Gran Vía-tól mindössze néhány megállóra található a Pirámides, amely a Manzanares folyócska partján álló stadionunkhoz legközelebbi megálló. A folyóparton álló szentély csupán néhány perc séta, gyakorlatilag eltéveszthetetlen. A Calderón látványa már önmagában is óriási élmény, azonban ha többre vágyunk – és nem rendeznek a közeljövőben hazai meccset – érdemes részt venni egy stadiontúrán. A 7-8 eurós kirándulás, amely többek között bemutatja az öltözőt illetve a főtribünt is, alighanem felejthetetlen. Az igazi matracos honfitársaknak pedig azt ajánljuk, a stadiontól visszafelé ballagva térjenek be a Pirámides körforgalomnál található, Bar Casa Angel nevű zarándokhelyre is, ahol biztosan nagy örömmel fogadják majd a magyar piros-fehér szurkolókat (a cím: Glorieta de Pirámides)… Miért is? Mert ott már történelmünk van, a személyzet tagjai régi jó barátaink, és igyekszünk minden látogatás alkalmával emlékezetessé tenni jelenlétünket. A legutóbbi madridi derbi alkalmával az egész teret belaktuk, a Casa Ángelt beterítettük a molinónkkal és már a személyzet is saját Peña Atlética de Hungría mezben szolgált fel :) Peñánk olyan népszerűségnek örvend, hogy egy alkalommal a Casa Angel falára frissen kitett sálunkat még azon az estén meglovasította egy fanatikus :) A Vicente Calderón tövében található másik bár azonban még őrzi ereklyénket. Egy szónak is száz a vége, a Bar Casa Angelt csak ajánlani tudjuk mindenkinek, aki betér, és kimondja peñánk, kis országunk (esetleg Deka, Bálint, Peti, Ottó vagy Szabi) nevét, máris a legszívélyesebb madridi és Matracos vendéglátást élvezheti.
Az olcsó szállásokban sincs hiány, legegyszerűbb a http://www.hostelbookers.com/hostels/spain/madrid/ oldalon szörfölni, de én melegen ajánlom a Hostal Casa de la Plaza nevű hostelt (http://www.hostallacasadelaplaza.com/). Én évek óta itt szállok meg, aminek számos előnye van: tudtok interneten foglalni és fizetni, olsó (18 euró/éj/fő), szó szerint a város szívében, a fő tér, a Plaza Mayor mellett van, tiszta, kulturált, aki nem beszél spanyolul, az angolul is tud velük kommunikálni, mindenhez közel van, így a Calderón is. Az egy ágyas szobáktól a csoportos elhelyezésig mindenre van lehetőség, pótágyazásra is. Nekem még soha nem volt vele gondom. De ha valakinek nem szimpatikus, akkor a fent említett honlapokon keresgélhet kedvére.
Ennyit tömören Madridról, ha valakinek bármi kérdése van, akkor az elérhetőségeinkben szereplő e-mail címek egyikén nyugodtan érdeklődhet és megpróbálunk részletes tájékoztatást adni az épp utazni vágyóknak.
Jó utazást és jó szurkolást!
Forrás: Atleticomadrid.hu
|